Hakkımızda

Mardin Taş

Doğal taşlar insanlar tarafından farklı medeniyetlerde, yapıtlarda kullanılan en eski yapı malzemeleridir. Mardin doğal taşı da tarih boyunca, mimari projelere uyumlu olarak yapıtlarda başarılı bir şekilde kullanılmıştır. Kullanıldığı yapıtlarda sağlamlık açısından yıllara meydan okuyan bir yapı malzemesidir.

Mardin Taşı adını, hiç bir doğal taşın böylesine güçlü bir referansa sahip olamadığı, 8000 yıllık, antik Mardin şehri yerleşiminden almıştır. Eski dillerde KALE anlamına gelen Mardin şehrini özel ve güzel yapan Mardin Taşı'dır.

Yapıların büyük çoğunluğunda kullanılan bu doğal taş, işleme kolaylığı, sağlamlık, dayanıklılık ve yalıtım özelliklerinden dolayı eşsiz bir özelliğe sahiptir. Mardin Taşı sahip olduğu bu özelliği ve güzelliği sayesinde; binaların temel bileşenlerinden olan kapılar, pencereler, küçük sütunlar, kemerler ve diğer bileşenlerde, zengin ve çeşitli motiflerle kolayca uygulanmaktadır.

Mardin Taşı, ocaktan çıkarıldığında yumuşak, alımlı ve bal rengindedir. Kolay işlenebilme kabiliyeti ve mekanik uygulama imkânı sunan bu özelliğinin yani sıra; gözeneklerinin birbiri ile teması olmaması da yalıtım özelliğini, en üst düzeye çıkarmaktadır. Sıcak ve soğuk iklimlerde çok iyi bir izolasyon sağlayarak, kullanıldığı yapılarda yüksek oranda enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Yapıtlarınızı geleceğe taşıyan bu doğal yapı taşının sizlere sunduğu bir başka mucize de; aradan uzun yıllar geçmesine rağmen aynı malzeme ile yapacağınız tüm restorasyon çalışmalarında, yapılarınızın ilk günkü gibi görünmesini sağlayacak, özgün renk ve deseni koruyabilmesidir. Dolayısıyla binalarınızda görünüm kirliliği olmayacaktır. Mardin taşı her türlü fiziksel ve kimyasal ayrışmaya karşı da son derece dayanıklıdır.

Mardin doğal taşıyla, yapıtlarınızın gelecek kuşaklara intikal etmesini garantilemekle kalmıyor; hem iç ve hem de dış mekânlarda doğa ile kucaklaşan bir doğal taş kalitesini sizlere sunmaktan gurur duyuyoruz. Mardin Taşının dayanıklılığı ve yalıtım özelliği, her türlü iklim şartları ve coğrafyada, uygulayanların gurur kaynağı olacaktır.

Mardin Taşı; tıpkı adını aldığı uygarlıkların buluşma yeri olan antik Mardin şehri gibi; kalite ve kullanım rahatlığının yanı sıra; doğal malzemeler dışında hiç bir kimyasala yer vermeyen bir çevre dostu olarak eserlerinizi sonsuzluğa taşıyan bir yapı malzemesidir. Mardin Taşının özgün güzelliğini koruması, kalıcı müşteri memnuniyeti sağlamak açısından önem arz etmektedir.

img